Informacja dotycząca COVID-19

Pod koniec grudnia 2019r., po pierwszych doniesieniach na temat zwiększonej liczby zachorowań na ostry zespół oddechowy w chińskiej gminie Wuhan, zidentyfikowany został nowy koronawirus, który był przyczyną zachorowań. Nowoodkryty koronawirus został nazwany koronawirusem SARS-CoV-2, a wywoływana przez niego choroba jest obecnie określana jako COVID-19. Jest to nowy szczep koronawirusa, który nie został wcześniej zidentyfikowany u ludzi. Nowy koronawirus wykryty w Chinach jest genetycznie blisko spokrewniony z wirusem SARS-CoV-1, który pojawił się pod koniec 2002 r. w Chinach.

Obecnie nie ma wystarczających informacji epidemiologicznych, aby określić, jak łatwo wirus rozprzestrzenia się między ludźmi. Szacuje się jednak, że średnio jedna zarażona osoba zarazi 3-4 kolejne osoby. Wirus przenoszony jest głównie drogą kropelkową i może przetrwać kilka godzin na powierzchniach płaskich takich jak stoły i klamki.
Okres inkubacji COVID-19 (tj. czas pomiędzy narażeniem na działanie wirusa, a wystąpieniem objawów) jest obecnie szacowany na 2 do 14 dni. Wirus może powodować łagodne objawy grypopodobne, takie jak: gorączka, kaszel, duszność, trudności w oddychaniu, ból mięśni, zmęczenie. W poważniejszych przypadkach (głównie u osób w podeszłym wieku i osób z chorobami podstawowymi takimi jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, przewlekłe choroby układu oddechowego, nowotwory) rozwija się ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, posocznica i wstrząs septyczny, które mogą prowadzić do śmierci.

W odniesieniu do aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju, zarówno rząd, jak i władze Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum podjęły decyzję o wstrzymaniu zajęć dydaktycznych do odwołania. Decyzja ta ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-Cov-2.

Jako Zakład Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej, w związku z naszymi doświadczeniami, obserwacjami i ich analizami, oferujemy pomoc w wypracowaniu szczegółowych procedur oraz przygotowaniu podmiotów medycznych na przyjęcie pacjentów podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-Cov-2.

Wielkość fontu