Międzynarodowa Konferencja Medycyny Katastrof i Medycyny Wojskowej

W dniach 14-15.11.2022 r. w Dusseldorfie obyła się międzynarodowa konferencja pt. Disaster and Military Medicine (DiMiMed 2022). W konferencji uczestniczyli specjaliści medycyny katastrof, medycyny ratunkowej i medycyny wojskowej z całego świata. Ze strony Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w konferencji brali udział dr Arkadiusz Trzos i dr Karol Łyziński. Wyjazd finansowany był ze środków projektu pt. Wzmocnienie bezpieczeństwa w zakresie CBRNE – Koordynacja i standaryzacja w zakresie CBRNE (Strenghthening CBRNE safety and security – Coordination and Standarization) finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W czasie konferencji omawiano szereg tematów związanych z udzielaniem pomocy medycznej ofiarom konfliktów zbrojnych i katastrof. Szczególną uwagę poświecono tematyce CBRNE i urazów pola walki. Było to ciekawe doświadczenie oraz szansa na poznanie nowoczesnych metod ratowania zdrowia i życia poszkodowanym i sprzętu medycznego.